УЧЕБНА 2024-2025 Г.

 

ПЪРВО ИЗНЕСЕНО ЗАНЯТИЕ НА ГРУПА "АЗ И МОЯТА ФИРМА" ПО ДЕЙНОСТ 7

Днес групата, сформирана по Дейност 7 на Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, финансиран от Програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансиран от Европейския съюз с ръководител инж. Жана Райкова проведе първото си изнесено занятие. По покана на Национална служба за съвети в земеделието, клон Ямбол учениците се включиха в информационно-обучително събитие на тема "Изисквания, срокове и документи за регистрация на картофопроизводители. Изисквания при попълване на дневници за растителна защита". По време на срещата участниците се запознаха с мерките по Национална програма за контрол на почвени неприятели по картофовите; регистрация и пререгистрация в официалния регистър по фитосанитарен контрол на операторите, произвеждащи картофи и изискванията при попълването на дневници за растителна защита.

Експерти от НССЗ представиха съветническите услуги, а най-интересното за учениците ни бе частта, в която те обясниха възможностите за подпомагане на млади земеделски стопани".

Участието на учениците в допълнителни занимания за подобряване на трансверсалните и ключовите компетентности по професионална подготовка, предвидени в графика на дейноста ще допринесат за развитието на практически умения, съобразени с нуждите на пазара на труда по професиите, по които се обучават и които предлага Професионална гимназия по земеделие "Христо Ботев"

 

          

 


Ученически практики - Дейност 8 на BG05SFPR001-3.001-0001 „МОДЕРНИЗИРАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ”, финансиран по Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз.

Кадри от практиката на група с наблюдаващ учител Желязко Въртиговор в ЕТ "Човека - Димитър Димитров". С всеки изминал ден учениците ни навлизат в работата със съвременна техника, която облекчава процедурите по обработка. В зимния сезон работата на полето е сравнително малко, но това не пречи на възпитаниците да работят по подготовка на техниката за идващия сезон.

 

                                                      


Кариерно ориентиране на учениците от ПГЗ "Христо Ботев" - Дейност 9.2. по проект "Модернизиране на професионалното образование и обучение".

На 22 ноември 2024 г. Аграрен университет – Пловдив бе на гости в Професионална гимназия по земеделие "Христо Ботев"🌟

Преподаватели от университета гл. ас. д-р Анелия Попова, гл. ас. д-р Павлин Василев и ас. Михаела Методиева се срещнаха с ученици и им представиха възможностите за образование и реализация, които предлагаме. Предвид дългогодишните отношения между двете образователни институции, срещата премина с много въпроси от страна на учениците ни от втори гимназиален етап и изчерпателни отговори от страна на нашите гости за бъдещото развитие и реализация на заинтересованите. Срещата приключи с уговорена среща на територията на Аграрния университет, в която бъдещите студенти ще разгледат на място базата и възможностите, които университета предлага.

 

                    


Кариерно ориентиране на учениците от ПГЗ "Христо Ботев" - Дейност 9.2. по проект "Модернизиране на професионалното образование и обучение".


На 21 ноември 2024 г. под ръководството на зооинж. Жана Господинова, преподавател по практика в специалност "Пчераство и бубарство" учениците се включиха в информационно-обучителен семинар в Областна администрация, град Ямбол. Темата беше "Болести по пчелите и пилото и мерки за борба с тях". Експерти от НССЗ запознаха участниците с предстоящите интервенции за подпомагане в различни области на земеделието.  Темата предизвика огромен интерес сред нашите ученици. Бяха задавани много въпроси от тяхна страна, като най-активни бяха Теодор от 12 "а" клас и Никола от  10 "в" клас.

 

       


ПРОФЕСИОНАЛНО ОРИЕНТИРАНЕ ЗА УЧЕНИЦИТЕ ОТ ВТОРИ ГИМНАЗИАЛЕН ЕТАП.

Във връзка с изпълнение на Дейност 9.2 - по проект BG05SFPR001-3.001-0001 “Модернизиране на професионалното образование и обучение”, финансиран по Програма "Образование" 2021 - 2027, съфинансиран от Европейския съюз в ПГЗ "Христо Ботев", Ямбол се проведе ползотворна среща между представители на пчеларските дружества в региона, Бургас и София, Тракийски университет Стара Загора и учениците ни от специалностите "Пчеларство и бубарство" и "Трайни насаждения".

По време на срещата заместник председателя на Националната асоциация на пчеларите подари на учениците ни ценна литература по пчеларство - учебници, справочници и помагала, които ще улеснят теоретичната и практическа подготовка. Запознаха ги с възможностите за обучение в Тракийския университет. Бе демонстрирана и електронна везна за кошери, с която много пчелари прецизират работата си в стопанствата по време на есенно-зимния сезон.

От всички съвместни разговори нашите ученици за пореден път се убедиха в големите бизнес възможности, които предлагат изучаваните от тях специалности и получиха уверение, че напредналите фермери ще бъдат да тях и ще им бъдат ценни помощници в бъдещата реализация.

          


 

УЧЕНИЦИТЕ ОТ ПГЗ "ХРИСТО БОТЕВ", ЯМБОЛ ЗАПОЧНАХА УЧАСТИЕТО СИ В ДЕЙНОСТ 8 „ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПРАКТИКИ В РЕАЛНА РАБОТНА СРЕДА“ ПО ПРОЕКТ BG05SFPR001-3.001-0001 „МОДЕРНИЗИРАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ”, финансиран по Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз

Началото на практиките бе поставенопрез месец ноември 2024 г. 20 ученици от гимназията ни провеждат практика в реална работна среда. Практическото обучение е с продължителност 240 часа, осъществява се в 5 организации-работодатели и ще продължи до юни 2025 г.

Под ръководството на наставници от предприятията-партньори и под наблюдението на учители от гимназията учениците придобиват практически умения и компетентности по професиите „Механизация на селското стопанство“, "Пчеларство и бубарство" и „Трайни насаждения“.

Партньори на гимназията по проекта са земеделски производители от регион Ямбол

Наблюдаващи учители от ПГИУ „Елиас Канети“ са инж. агр. Силвия Янчева, зооинженер Краси Стефанова, агр. Петър Левков, г-н Желязко Въртигоров и г-н Стоян Димов.

 

        

 

В изпълнение на Дейност 9.2. по проект “Модернизиране на професионалното образование и обучение”, финансиран по Програма "Образование" 2021 - 2027, съфинансиран от Европейския съюз, включваща информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и кариерно ориентиране на завършващите средното си образование, днес 25 октомври 2024 г. бе организирана информационна среща за кариерно и професионално ориентиране с личното участие на проф. д-р инж. Ваня Стойкова - декан на Факултет "Техника и технологии", Ямбол, към Тракийски университет Стара Загора и ас. инж. Миглена Казакова. Те се срещнаха с учениците от втори гимназиален етап на образование, с цел информирането им за възможностите на факултета да осигури тяхната бъдеща реализация на пазара на труда чрез придобиване на висше образование - степени бакалавър, магистър и доктор. Срещата бе ползотворна и завърши с уточняване на последващи дейности, в които учениците от ПГЗ "Христо Ботев" ще имат възможността да се запознаят с модерните условия на обучение и последваща квалификация.

 

          


НА ФИНАЛНАТА ПРАВА.

Днес и учениците от специалности "Пчеларство и бубарство" показаха колко знаят и умеят. Специален гост на състезанието "Есенен преглед на пчелното семейство. Подготовка за зимата" бе инж. Здравко Аврамов - управител на Пчелна ферма "Аврамови" и партньор и съмишленик на ПГЗ "Христо Ботев" в подготовката на учениците ни. Той изрази приятните си впечатления от състезателите и тяхната професионална подготовка. Изненадата бе, че участие в състезанието взеха и ученици от специалност „Трайна насаждения“, но с интерес към отглеждането на пчелни семейства.

С това състезание приключиха предвидените в Дните на отворените врати събития. Всички планирани от нас мероприятия за осъществяване на по-тясна връзка с ученици, родители, бизнес и научни среди станаха възможни и чрез участието ни в Дейност 9.1. по проект “Модернизиране на професионалното образование и обучение”, финансиран по Програма "Образование" 2021 - 2027, съфинансиран от Европейския съюз.

В края на състезанието инж. Аврамов обогати знанията на учениците ни с кратка беседа за пчелните продукти, за дейността на пчелната ферма и значението й в региона и страната и обеща бъдещите пчелари да се обучават при него, за да усъвършенстват уменията и да се запознаят с с модерна техника и технологии, които той ще предостави.

 

                            


 

ДНИТЕ НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ, организирани по Дейност 9.1. на проект “Модернизиране на професионалното образование и обучение”, финансиран по Програма "Образование" 2021 - 2027, съфинансиран от Европейския съюз продължиха и днес. Посрещнахме с „добре дошли“ нашите гости от основно училище "Св. Св. Кирил и Методий", село Дражево, община Тунджа. Гост на събитието бе и инж. Милена Николова - старши експерт по ПОО към РУО Ямбол.

Всички имахме възможността и удоволствието да проследим едно от най-атрактивните събития, планирани в седмицата на професионалните умения - състезанието по майсторско управление на трактор. В оспорвана битка влезнаха едни от най-добрите в професията. Състезаваха се ученици от всички специалности: Механизация на селското стопанство, Трайни насаждения, Пчеларство и бубарство и Животновъдство от 10 до 12-ти класове. Адреналинът беше на макс! Битката беше оспорвана до последната секунда!

За нашите малки приятели подготвихме и подаръчета, които изработихме по проекта. Презентирахме специалностите, които предлагаме, малкото стопанство, което имаме и за което се грижим ежедневно. Благодарим сърдечно и на г-жа Марина Николова - директор на ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" за приетата покана и помощта, която ни оказа да осъществим среща с възпитаниците й.

 

            


 

ОЩЕ ОТ ДНИТЕ НА ОТВОРЕНИТЕ ВРАТИ ПО проект “Модернизиране на професионалното образование и обучение”, финансиран по Програма "Образование" 2021 - 2027, съфинансиран от Европейския съюз

ПРОДЪЛЖИХМЕ!

Дойде ред на състезанието „Млад растениевъд“. Честта да открие колегите инж. Жана Райкова, инж. Петър Левков и г-н Георги Джелебов предоставиха на Младен Илиев - ученик от 12в клас и трикратен национален победител в състезанието "Млад фермер", направление "Растениевъдство". Младен изясни на участниците регламента на състезанието. Оформи се сериозна надпревара между учениците от специалност „Трайни насаждения“ 9 и 10 класове. Желание не липсваше – присъединиха се и попълнения от 8 класове – ветеринари и растениевъди. Те все още не са толкова добри и знаещи, но пък се оказаха смели и показаха на учениците от ОУ „Любен Каравелов“ какво могат. Разпознаваха се семена. Спечелиха знаещите, бързите и креативните.

                          


СТАРТИРА СЕДМИЦАТА НА ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ УМЕНИЯ В ПГЗ „ХРИСТО БОТЕВ“, ЯМБОЛ

С дни на отворените врати, организирани по Дейност 9.1 по Проект BG05SFPR001-3.001-0001 “Модернизиране на професионалното образование и обучение”, финансиран по Програма "Образование" 2021 - 2027, съфинансиран от Европейския съюз стартираха и събитията в чест на 90 - годишнината от създаването на гимназията ни.

В дните от 19 до 25 октомври 2024 г. възпитаниците на ПГЗ „Христо Ботев“ демонстрират пред ученици от основните училища в града и региона професионалните си умения, презентират предимствата на предлаганите професии, в които се обучават самите те. Стремежът им е да насърчават кандидатстването на ученици от VІІ класове в ПГЗ „Христо Ботев“, не само защото е най-старото професионално училище в града, а защото предлага професии с бъдеще в областта на селското стопанство и ветеринарната медицина.

Стартирахме със състезанието „Сръчен механик“ за ученици от 8 и 9-ти класове под ръководството на г-н Желязко Въртигоров и инж. Димитър Цонев – преподаватели по учебна практика. Състезателите демонстрираха отлични умения за ремонт, монтаж и демонтаж. Разбира се, има и победители.

След тях успешно се справиха и бъдещите водачи на селскостопанска техника от 10, 11 и 12 класове в състезанието „Електронен тест за водачи, категория „Ткт“ под ръководството на преподавателя по учебната дисциплина „Безопасност на движението по пътищата“ инж. Петър Михалев.

Очаквайте още новини от предвидените събития.

 

        


 

Във връзка с изпълнение на Дейност 9 по Проект BG05SFPR001-3.001-0001 “Модернизиране на професионалното образование и обучение”, финансиран по Програма "Образование" 2021 - 2027, съфинансиран от Европейския съюз, на 10 октомври 2024 г. бе организирано посещение на НАЦИОНАЛНО ИЗЛОЖЕНИЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ в град Сливен с учениците от първия випуск по специалността "Ветеринарен техник" на ПГЗ "Христо Ботев". Изложението е ежегодно и се организира от Изпълнителната агенция по репродукция, селекция и развъждане. В рамките на днешното посещение, заедно със своите ръководители по професионална подготовка учениците успяха да работят върху развитие на уменията си за правилна преценка при наблюдение на расови животни, както и да се срещнат със земеделски производители, които ги отглеждат. Чрез презентиране на участието си в събитието нашите бъдещи ветеринари ще се стремят да насърчават кандидатстването на ученици от VІІ клас за тяхната специалност в предвидените от 23 до 25 октомври 2024 г. дни на отворени врати в гимназията. Учениците за първи път присъстваха на такъв професионален форум. На него животновъди, производители на селскостопанска продукция и преработватели от цялата страна си дават ежегодна среща, обменят идеи, възникват професионални спорове. Интересът на бъдещите ни специалисти беше насочен главно към различните породи коне, говеда от различните направления.

               

 

 


ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОЕКТА

Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“ се изпълнява в рамките на програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансиран от Европейския съюз с конкретен бенефициент Министерство на образованието и науката (МОН).

Проектът се финансира по Програма „Образование“ 2021-2027 г., с конкретен бенефициент Министерството на образованието и науката (МОН). Дейностите по проекта ще се изпълняват до 31.12.2027 г. По проекта ще бъдат обхванати всички държавни, общински и частни училища в страната, които предоставят професионално образование и обучение и са подали заявления за участие.

Основната цел на проекта е предлагане на модерно и качествено професионално образование и обучение, отговарящо на бързо променящите се нужди на пазара на труда.

Специфичните цели са:

- Модернизиране на ПОО спрямо динамиката на пазара на труда чрез съвместна работа между училищата, предлагащи ПОО, бизнеса и други институции;

- Повишаване на уменията и компетентностите на учителите по професионална подготовка и на учениците в партньорство с бизнеса;

- Повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение.

Изпълнението на проекта ще допринесе за постигането на специфичните цели на Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“ на Програма „Образование“ 2021 – 2027.

Целевите групи по проекта са:

- ученици от професионални гимназии и училища с паралелки за професионална подготовка, които осигуряват професионално образование и обучение по професии от Списъка на професиите за професионално образование и обучение, с изключение на институциите по чл. 18, т. 4-7 от ЗПОО в системата на професионалното образование;

- учители и преподаватели по професионална подготовка в системата на средното професионално образование и обучение;

- представители на бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор.

Основните дейности по проекта, в които гимназията ни ще участва през учебната 2024-2025 година са:

Дейност 4 – Съвместно разработване и въвеждане на образователни материали по професионална подготовка с иновативно цифрово учебно съдържание, използване на изкуствен интелект, виртуална реалност и смесено обучение (blended learning);

Дейност 5 – Участие в обучения на преподаватели по професионална подготовка, включително от бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор за включването им в ПОО;

Дейност 6 – Квалификация на учители по професионална подготовка чрез специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС;

Дейност 7 – Подобряване на трансверсалните и ключовите компетентности по професионална подготовка на учениците, предприемачески умения, социално предприемачество и др. с участие на работодатели;

Дейност 8 – Допълнителни практики в реална работна среда;

Дейност 9 – Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и засилване връзката ученици/родители.

Дейностите по проекта се реализират на територията на Република България.